Odpowiedź :

CorteZ
a) Pierwotniaki to jednokomórkowe organizmy żywe. Pierwotniaki poruszają się za pomocą rzęsek (pantofelek), wici lub nibynóżek (ameba). Opisując pierwotniaki, należy zaznaczyć, że są to organizmy cudzożywne. U większości pierwotniaków występuje jedno jądro, ale czasem jest ich kilka. Niektóre pierwotniaki wywołują choroby (Zarodziec Malaryczny).

b) Glony to różnorodne organizmy samożywne. Zbudowane są z jednej, lub z wielu komórek. U glonów, w przeciwieństwie do pierwotniaków, zawsze występuje jedno jądro. Glony, odgrywają bardzo ważną role w zasiedlaniu środowisk, w których jeszcze nie ma organizmów żywych. To one pierwsze pojawiają się w nowych zbiornikach wodnych. Glony, tak jak rośliny, do odżywiania wykorzystują fotosyntezę. Poruszają się za pomocą wici (tylko niektóre). (Glony mogą występować także na skałach, czy odkrytej ziemi, ale jest to uzależnione, od dużej wilgotności powietrza.)

c) Bakterie to najmniejsze spośród wszystkich, żyjących organizmów żywych. Można je spotkać wszędzie. W zależności od kształtu dzielimy je na: ziarenkowce, przecinkowce, krętki, laseczki, pałeczki, dwoinki, gronkowce, paciorkowce. Bakterie to sprzymierzeńcy ludzi, ale także ich wrogowie. Pomagają ograniczyć skutki rozwoju cywilizacyjnego, ale wywołują także choroby. Bakterie to organizmy jednokomórkowe, cudzożywne (rzadziej samożywne), posiadające ścianę komórkową i substancję jądrową w formie nici.

Komórki bakterii mają prostą budowę: ściana komórkowa pełni funkcję ochronną, nawilża komórkę. Błona komórkowa pełni funkcję bariery przez którą przepuszczane są tylko potrzebne substancje. Wnętrze komórki wypełnia cytoplazma. Bakteria wytwarza rzęski.

Bakterie rozmnażają się bezpłciowo, ale gdy warunki środowiska pogarszają się, wytwarzają specjalne przekształcone komórki, zwane przetrwalnikami. Czasem bakterie rozmnażają się płciowo.

Inne Pytanie