Odpowiedź :

Każdy z nas musi nieustannnie dokonywac wyborów. Niektóre z nich są trudne i łatwe, inne wymagają przemyślenia i rozwagi. I choć mamy pozornie własny, świadomy wybór na jego przebieg wpływa wiele czynników. Jednak najbardziej przekonującym jest grupa rówieśnicza, w której aktualnie przebywamy.
Po pierwsze przynależność do jakiejś grupy jest najczęsciej spowodowana chęcią realizowania wspólnych lub podobnych celów. Opiera się na wartościach takich jek przyjaźń, zaufania, czy oddanie i wiernosć jej. W związku z tym młodzież w podjęcu swojej decyzji stara się nie zrazić do siebie załogii i daje się jej posłusznie manipulować.
Po drugie często kieruje nami błedne przekonanie, że skoro inni mają inne zdanie na jakiś temat to ja nie mam racji. Nie ma nic bardziej mylnego. Nawet, jeśli wydaje nam się, że nasz wybór jest słuszny na przekór wszystkich i wszystkiemu powinniśmy do niego dążyć.
Kolejnym argumentem potwierdzającym tę tezę jest fakt, że coraz częściej w celu przynależnści do jakiejś grupy trzeba wypełnić określone zadania. Należy przy tym pamiętać, że mimo wielkiej chęci przynależenia do zespołu nie powinniśmy popełniać czynów depczących naszą godność, sprzeciwiającym sie naszym zasadom moralnym, a w szczególności czynów karalnych.
Następnym dowodem na słuszność tej tezy jest to ,że ,,namowy" rówieśnikow nie zawsze mają formę tak łagodną. Wśród młodzierzy coraz częściej zauważa sie sytuację przymusu. Wówczs młodzi ludzie popełnieją czyny których nigdy by się nie dopuścili w celu popisania się przed kolegami lub zapewnienia im rozrywki.
Podsumowując
muszę dodać, że pomimo iż wspomiane wyżej grupy rówieśnicze negtywnie działają na psychikę i rozwój moralny dziecka to jednak nie zawsze tak jest. Jednak aby się przed nimi ustrzec powinniśmy zawsze kierować się swoim zdaniem ,a zdania innych traktować jako pomoc w dokonaniu wyboru, a nie jego dokonanie.

Inne Pytanie